Informace ke zkouškám NKÚ a OVCE (nonRPG)
RPG | nonRPG

Všem zkoušeným studentům vždy bezprostředně po zahájení zkoušek přijde informační sova od ředitele (případně správce výuky). Informace rovněž posílají vyučující předmětů, případně tyto informace sdílí v některém z posledních výkladů 5. a 7. ročníku. Shrnující informace, převážně RPG charakteru, jsou poté zveřejněny také na nástěnce školy.

Kdy?
V nonRPG zkoušky probíhají od června do srpna, případně od ledna do února. Zkouškové období trvá vždy minimálně měsíc. Praktické zkoušky mohou být odehrávány ještě před začátkem systémového zkouškového období, které se spouští až po uzavření známek a technickém vyřešení všech náležitostí.

Zkouškové období systémově začíná a končí v přesně uvedený okamžik. Jakmile zkouškové období skončí, je studentům systémově znemožněno zkoušky vypracovávat – zkoušky nefungují jako úkoly, po konci zkouškového období vám zmizí celé rozhraní pro skládání zkoušek. Termín konce zkoušek je známý s jejich spuštěním.

Výsledky se studenti dozvědí společně s obdržením zkouškového vysvědčení, tedy po konci zkoušek. O této změně budou informováni sovou od ředitele školy, přičemž vysvědčení je k prohlédnutí, jako vždy, na profilu postavy.

Další rok si také mohou prohlédnout komentáře ke svým pracím, případně si tyto komentáře mohou od vyučujících vyžádat hned po obdržení výsledků. Komentáře mají za účel motivovat studenty ke zlepšení.

Kde?
V pravém menu, kde máte např. i sovinec a pamatováček, se vám po spuštění zkoušek objeví přihláška. Tu nevyplňujte, dokud nepřijde sova s pokyny od ředitele, resp. správce výuky. Teprve tehdy jsou zkoušky opravdu připravené a můžete se na ně přihlásit, aniž by došlo k technickým potížím.

Po odevzdání přihlášky, kterou lze vyplnit pouze jednou, a proto jí věnujte co nejvíce pozornosti, najdete přehledný rozcestník testů a esejí. Každá esej i každý test začínají podrobně sepsanými pokyny.

Chat, kde se odehrávají praktické zkoušky, není vždy stejný, liší se podle preference profesorů a také obsazenosti. Všechny zkoušky se zapisují do přehledu odehraných zkoušek.

Kdo zkouší?
Testy vyhodnocuje systém hned po odevzdání. Profesoři nemají na hodnocení žádný vliv a k výsledným bodům nemají přístup. Pokud v testu najdete chybu, nebo překlep, pošlete screenshot/dejte vědět vedoucímu kabinetu, pod který předmět spadá, případně zkoušejícímu daného předmětu.

Téma esejů jsou vám vybírány náhodně systémem, profesor nemá žádný vliv na jejich výběr. Losování je možné pouze jednou. Esej čte většinou jen zkoušející profesor, v případě kontroly také vedoucí kabinetu. Někdy zkoušky hodnotí více vyučujících najednou.

Na praktických zkouškách můžete potkat jak zkoušejícího, tak přísedící, kteří jsou obvykle vybíráni podle zájmu a času. Často nemusí jít ani o profesory, zkouškovou komisi hrají třeba i občané.

Systémově aktualizovaný přehled zkoušejících najdete na tomto odkazu. Aktuální je vždy po spuštění zápisu předmětů.

Přehled zkoušejících profesorů

Co mě čeká?
Test a druhá část zkoušky, která se liší podle předmětů – může jít o esej, praktickou zkoušku, případně něco jiného, vždy jde však jen o jednu možnost z těchto vypsaných. O konkrétní podobě druhé části budete vždy informováni na konci ročníku.

  • TEST
    Test je systémový a máte na něj omezený čas, konkrétně 13 minut. Systém vám náhodně vybere 10 otázek, každá správná odpověď je za 1 bod, za špatné odpovědi se body neodečítají. Vždy je správná pouze jedna odpověď.

    Pokud v testu najdete chybu, nebo překlep, pošlete screenshot/dejte vědět vedoucímu kabinetu, pod který předmět spadá, případně zkoušejícímu daného předmětu.

    K vyhledávání správných odpovědí můžete používat odkazy vyklady.php i vyklady_hledej.php. Test nijak nekontroluje, zda ho vyplňujete z hlavy, či s pomocí dalších záložek prohlížeče. Doporučujeme mít při testu otevřený přehled, co se v jakém předmětu probírá a kdy, abyste měli snazší hledání.

    Výsledky testů neznáte. V RPG platí, že na to, aby student mohl získat NKÚ nebo OVCE, musí zvládnout obě části zkoušky. Myslete na to. Systém dovoluje, abyste prošli jen na základě desetibodového testu. Není to zakázáno, ale není to ani doporučený postup. Pokud vám nezáleží na známce, nebo nemáte čas, můžete zkusit napsat alespoň kratší esej.

  • ESEJ
    Student si vylosuje téma, na které následně sepíše souvislý text. Esej je víceméně delší úkol, není potřeba se této části zkoušky obávat.

    Jak na HOCZ esej

    Za tuto část je možné získat maximálně 10 bodů.

  • PRAKTICKÁ ZKOUŠKA
    Průběh praktické zkoušky se liší podle předmětu.

    Ohledně praktických zkoušek se vám, obvykle sovou, ozve zkoušející profesor. S ním si dohodnete termín a místo konání. Zkoušející vám může také sdělit, jak by měl vypadat zápis ze zkoušky.

    Odevzdání zápisu ze zkoušky je povinné – pokud ho neodevzdáte, nemůžete být hodnoceni. Zápis může mít následující formu, pokud zkoušející neřekne jinak:

    Datum: (// reálné; RPG se neuvádí, můžete napsat jen rok)
    Místo: RPG místo (// chat)
    Zkoušková komise: jména (// hlavní je jméno zkoušejícího profesora za Bradavice)
    Sebehodnocení:

    Praktické zkoušky mohou probíhat i při osobním setkání (např. na srazu). Průběh je podobný praktické zkoušce na chatu. Kromě zkoušejícího je vždy přítomen i další přísedící.
    Student poté odevzdá zápis ze zkoušky, jak je uvedeno výše.

    Za tuto část je možné získat maximálně 10 bodů.

  • POZNÁVAČKA LEKTVARŮ

    V rámci lektvarů mají studenti možnost si místo eseje zvolit poznávačku lektvarů. Úkolem studentů je podle popisu poznat o jaký lektvar jde, napsat jeho název, účinek a seznam přísad, které do něj patří. Za správnou identifikaci lektvaru a napsání požadovaných informací můžou studenti získat maximálně 5 bodů.

    Zbylých 5 bodů studenti získají na základě svého úsilí v průběhu studia a to podle počtu známek, které získali v Lektvarech během posledních 5 let (NKÚ => 1. až 5. ročník, OVCE => 3. až 7. ročník). Minimální počet známek, které je potřeba získat po dosažení určitého počtu bodů naleznete v tabulce:

    Počet bodů
    Průměr známek na vysvědčení (včetně)
    do 1,0
    do 1,2
    do 1,5
    do 2,0
    do 3,0
    5
    25
    -
    -
    -
    -
    4
    20
    20
    -
    -
    -
    3
    15
    15
    15
    -
    -
    2
    10
    10
    10
    10
    -
    1
    5
    5
    5
    5
    5

    Průměr známek vyjadřuje průměr známek z Lektvaru na vysvědčení v posledních pěti letech (neklasifikování se do průměru nepočítá, počítají se podmínečně zapsané ročníky). Jestli student studoval Lektvary jenom 3 roky před zkouškou, počítá se průměr z těchto tří let. Pokud má student horší průměr, než 3,0 za známky nemůže získat žádné body.

  • JINÉ
    Může se objevit také celoroční výzkum, celoroční výroba nějakého předmětu, celoroční práce s povinnou literaturou a podobně. Následně probíhá obhajoba před komisí. O této formě zkoušky se studenti dozvídají již na začátku ročníku (5./7.), případně rovnou na začátku studia daného předmětu.

    Za tuto část je možné získat maximálně 10 bodů.

Jak jsou hodnoceny?
Za test a esej/zápis je možné získat maximálně 20 bodů. Na základě bodového ohodnocení bude potom student oznámkován pomocí klasické škály. Neliší se od RPG části, pouze se přidal sloupeček s bodovým rozpětím.

ZnámkaZkratkaBodyHodnoceníÚspěšnost
VynikajícíV20–19Odpovídá hodnocení 1!, případně A+. Student prokáže nadprůměrné znalosti, předvede nadprůměrný výkon. Obvykle u zkoušek dokáže vlastní zájem o obor a hluboké znalosti.Prospěl
Nad očekáváníN18–15Odpovídá hodnocení 1, případně A/B. Student je lepší než většina jeho spolužáků, jedničkář, který udělal vše správně, případně se dopustil jedné či velmi nízkého počtu menších chyb.Prospěl
PřijatelnýP14–10Odpovídá hodnocení 2, případně C. Student prokázal potřebné znalosti a dovednosti na požadované úrovni. Není důvod mu zkoušky neudělit, současně je však jasné, že nejde o mistra ve svém oboru. Jde o průměrné hodnocení.Prospěl
MizernýM9–6Odpovídá hodnocení 3, případně D. Student sice prokáže nějaký výkon, komise ho však zhodnotí jako nedostatečný pro udělení zkoušek, které dokazují, že danému oboru rozumí. Obvykle jde o chyby, které dokazují, že se student v oboru neorientuje.Neprospěl
HroznýH5–2Odpovídá hodnocení 4. Student předvedl hrozný výkon s množstvím chyb.Neprospěl
TrollT1–0Odpovídá hodnocení 5, případně N. Student neprokáže vůbec žádné znalosti a dovednosti, jeho výkon je katastrofální, případně se ke zkouškám vůbec nedostaví. Toto hodnocení se dává i studentům, kteří u zkoušek jakkoliv podvádějí.Neprospěl

Kdo je opravuje?
Testy a eseje opravují profesoři, kteří daný rok dostanou zkoušku z předmětu na starosti. Mohou se každý rok měnit. Obvykle jde o garanty předmětu, případně vyučující 5. a 7. ročníku.

Systémově aktualizovaný přehled zkoušejících najdete na tomto odkazu. Aktuální je vždy po spuštění zápisu předmětů.

Přehled zkoušejících profesorů

U praktických zkoušek, u kterých jsou přítomni i jiní vyučující, případně ředitel, mohou tito hráči hodnotit společně, pokud si tak zkoušející určí.

Velmi nízká hodnocení kontroluje vedoucí kabinetu. Ten prošetřuje také případné podezření z nespravedlivého průběhu zkoušky.

Můžete od zkoušky v jejím průběhu, po dohodě se zkoušejícím, odstoupit bez následků (třeba když se vám udělá během hry špatně) a domluvit si náhradní termín. Je v pořádku se ozvat, nemusíte se bát.

A co když jsem je nezvládl?
Chybějící či neúspěšné zkoušky lze pro absolventskou postavu dodělat prostřednictvím žádosti poslané na e-mail RPG Správy. Takto vykonané zkoušky se neskládají systémově. Upozorňujeme ovšem, že tímto způsobem nelze obejít jejich splnění, tyto žádosti nejsou schvalovány ve větším počtu a schválené výsledky nikdy nejsou Vynikající.

K čemu mi budou?
NKÚ by se daly přirovnat k odborné maturitě. OVCE můžete chápat podobně jako bakalářské zkoušky. Po nich už mohou následovat jen mistrovské zkoušky, které většina kouzelníků neskládá, protože mistrem se mohou stát až dlouholetou praxí; k tomu nepotřebují mít úředně ověřený důkaz o svých schopnostech.

Zkoušky NKÚ opravňují postavy k výkonu množství povolání. OVCE už jsou nástavba, která z nich dělá odborníky v konkrétním oboru.

Souhrn profesních požadavků v Průvodci pro studenty

Volte tedy zkoušky pečlivě. Třetí stupeň předmětů se obvykle věnuje teoretickým tématům.

Jako průměrný počet úspěšně složených zkoušek NKÚ je chápáno číslo 5. Předměty ukončené pátým ročníkem máte ukončené i bez NKÚ, nemusíte z nich mít nutně zkoušky.

Během zkoušek OVCE si lze dodělat i zkoušky NKÚ.

☜ ZPÁTKY NA SEKRETARIÁT